Vanematele, kes oskavad lugeda ridade vahelt

 

Võimalusi, 

kuidas panna last, noort lugemist vihkama…

 

"Elu on isegi lühike ja aega omaette olemiseks vähe, milleks seda siis veel raisata tühiste raamatute lugemisele."  J. Ruskin, inglise kunstikriitik 1865


1. Püüdke teha nii, et kodus poleks mõnusat kohta, kus lugeda. Nii koha kui helide mõttes. Kui laps on mõnusalt kerra tõmmanud tugitooli ja tal pole kõrvaklappegi peas ja lihtsalt on otsustanud lugema hakata, siis usun teisse. Te ju teate, kuidas edasi tegutseda: lapsele klapid pähe, kui neid pole, siis pange või raadio mängima ja marss-marss midagi muud teha, kas või oma kooliasju. 

2. Hea, kui te ei ostaks oma koju raamatuid. Veel parem, kui need raamatud, mis teil on juba kodus, kuhugi ära annate. Mida vähem raamatuid lapse silma all, seda parem.

3. Jumala eest, ärge ise raamatuid lugege, eriti veel laste nähes. Lausa katastroofina mõjub see, kui olete raamatu ikkagi läbi lugenud ja hakkate abikaasaga laste kuuldes sellest lugemiselamusest (kui see muidugi on elamus) rääkima. Eriti vastupidiselt mõjub see, kui jutustate lapsele pisut oma loetust raamatust ehk siis püüate äratada huvi, siis saate vastupidise tulemuse- teie võsuke võib hakata huvi tundma ja hoidku jumal, ta võib isegi seda raamatut lugema hakata.

4. Väga hea nipp on see, kui te iga päev käite närvidele sääraste lausetega: „ Mine kohe oma tuppa ja hakka raamatut lugema!“, Mis sa siin jälle niisama oled, kohe raamatut lugema!“, „Enne seda ei saa, kui raamatut oled lugenud!“, „Kas sa täna ikka lugesid juba raamatut?“ jne. Kui seda viimast küsimust ikka iga päev esitada lapsele, noorele, siis on üsna kindel, et olete saavutanud maksimumi.

5. Kui laps hakkab ise valima raamatut, mida lugeda, siis kontrollige ikka üle ta valik, arvatavasti pole see sobiv. Kui ikka teie valite lugemisvara, siis on kindel.

6. Kui laps on ikkagi mingil põhjusel hakanud raamatut lugema ja tahab teile säravate silmadega sellest teile jutustada, siis on parem jututeema mujale viia, näiteks et tal on jälle tuba koristamata vms.

 

Neid nippe on veelgi, aga need on juba haruldasemad ja nende puhul võite isiklikult minu poole pöörduda, võib juhtuda, et isegi avaldan teile mõne.😉

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar