laupäev, 17. detsember 2022

Ka sina, Kreutzwald!

 

Kõrgesti austatud lugeja!

Katkend Kreutzwaldi kirjast Papa Jannseni väimehele Rosenthalile.

... Palju tuhat tervisi kõigile. Pean "vaksaali" peale ruttama, 10 minuti [pärast] on aururuun minemas...

Mõned päevad tagasi pidin taas kätte võtma raamatu "Kreutzwaldi kirjavahetus VI", lihtsalt oli vaja üht kirjateksti. Muide, väga huvitav ja põnev lugemine, mul kodus ainult VI köide, mõelda vaid, et kirju nii palju, et saab kohe mitu köidet välja anda. Otsingute käigus avastasin, et ka 19. sajandil oli neil kiire: ruttu tervituskiri vaja saata ja siis vaja rongile rutata. Oh, kui tore sõna aururuun!

Muidugi tundub meile, et nende kiirus oli kindlasti aeglasem kui meie elutempo. Üldse tundub alati see, mis meil parasjagu käes kõige moodsam, kõige kiirem, kõige... Arvatavasti nii tegelikult pole. 

Möödunud nädala kõige-kõige positiivsem elamus: Kolga kooli üheksandikud. Mõnusalt asjalikud ja tegusad. Kujutan ette, kuidas nad 40- või 50-aastastena meenutavad, et kuidas nemad küll tegid ja jõudsid! Ja millised talved siis olid! Kogu hingest soovin, et nende jõulupidu, nende tähetund sujuks, oleks rõõmu ja vahvaid apsakaid, mis peole särtsu annavad. 

                                                    Teie 

                                                                        alandlik 

                                                                                        blogija

PS! See on hämmastav, kui austavad olid tolleaegsed kirjade pöördumised ja lõpetamised. Tase!                                        Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar